10 sprytnych sposobów na utrzymanie blatów kuchennych w czystości

Na powierzchniach roboczych w kuchni bardzo szybko montuje się prawdziwe „pandemonium” niezbędnych i niezbyt ważnych rzeczy. Słoiki i woreczki z przyprawami, gąbki do mycia naczyń, rolki ręczników papierowych, szklanki z łopatkami i trzepaczkami – wszystkie te „skarby”, jeśli jest ich za dużo, nadają pomieszczeniu nieporządny wygląd i zajmują miejsce potrzebne do gotowania.

Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać porządek na blacie i zwolnić więcej użytecznej przestrzeni.

1. Usuń wszystko, co niepotrzebne

Postaraj się krytycznie spojrzeć na blat i zostawić na nim tylko te przedmioty, których używasz regularnie i jesteś zbyt leniwy, aby za każdym razem wychodzić. Na wszystko inne spróbuj znaleźć miejsce w szafkach.

Na przykład, jeśli rzadko robisz koktajle lub zupy puree, blender po prostu zbierze kurz i przez większość czasu zajmie miejsce. Środek do czyszczenia piekarników raczej nie będzie potrzebny na co dzień i będzie dobrze żyć na półce z dala od dzieci i zwierząt. A łopatki, trzepaczki i chochle idealnie zmieszczą się w szufladzie.

2. Podziel powierzchnię roboczą na strefy

I trzymaj swoją grupę przedmiotów w każdym z nich. Na przykład na tej części blatu, która jest bliżej stołu jadalnego, wygodnie jest postawić miskę owoców, karafkę z wodą, solniczkę i pieprzniczkę. A przy płycie dobrze jest trzymać zestaw przypraw w schludnych słoiczkach, kubkach i ręcznikach. Logiczne jest pozostawienie gąbek i płynu do mycia naczyń obok zlewu.

Dzięki takiemu podejściu każda rzecz będzie miała swoje dobrze określone miejsce, a przedmioty nie będą „migrować” po kuchni, tworząc chaos.

3. Używaj tacek

Po posortowaniu przedmiotów w różne obszary blatu umieść całą grupę na małej tacy lub alternatywnie umieść je w ładnym pojemniku o niskich ściankach lub otwartym koszu. Wtedy rzeczy nie „rozprzestrzenią się” po całej powierzchni i będą wyglądać schludnie. Dodatkowo w tej postaci słoiki z przyprawami lub gąbkami i szmatami znacznie łatwiej i szybciej przenosić do wycierania blatu.

Помимо подносов и контейнеров для этой цели подойдут также обычные или многоярусные подставки для тортов — они отлично разгрузят рабочую поверхность.

4. Przyjrzyj się bliżej uchwytom ściennym

Drążki, haczyki, szyny, uchwyty magnetyczne i wiszące kosze pomieszczą kubki, chochle, uchwyty na garnki i ręczniki, noże, gąbki i wszystkie te drobiazgi, których z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz umieścić w szafkach.

READ
Jakich chemii gospodarczej nigdy nie należy mieszać ze sobą?

Jeśli szuflady są zapełnione po brzegi, a nie lubisz wieszać przyborów kuchennych na ścianach, zwróć uwagę na wnętrze drzwi. Można tam przykręcić te same haczyki lub mały pręt i położyć na nich np. szmaty lub łopaty.

5. Wybierz zapieczętowane słoiki

Jeśli chcesz przechowywać płatki zbożowe, cukier, przyprawy, płatki śniadaniowe i muesli na blacie, lepiej wlej je do identycznych słoików z pokrywkami. Ta opcja wygląda znacznie ładniej i schludniej niż pstrokate paczki i pudełka. Ponadto na powierzchni pozostanie mniej drobnych zanieczyszczeń i okruchów.

6. Zdobądź pojemnik na drobiazgi

Monety, czeki, części do zabawek, gumki, kapsle, torebki z sosem, wykałaczki – za każdym razem odkładanie ich na swoje miejsce może być strasznie leniwe. W rezultacie gromadzą się w nieładzie na powierzchniach iw szufladach.

Możesz uspokoić ten chaos, umieszczając gdzieś w rogu mały otwarty pojemnik lub miskę, do której położysz wszystkie drobiazgi. Jak tylko pojemnik się zapełni, poświęć 15-20 minut, aby wyrzucić wszystko, co zbędne i odpowiednio ułożyć wszystko, czego potrzebujesz.

7. Ustaw kosz na śmieci

В него удобно складывать то, что точно идёт на выброс, например чайные пакетики, кожуру от очищенной морковки, бумажки, огрызки и косточки. В конце дня останется только пересыпать содержимое из маленького в большое ведро и сполоснуть освободившуюся ёмкость.

Dzięki temu drobne zanieczyszczenia nie będą gromadzić się na blacie i nie będziesz musiał za każdym razem sięgać do głównego wiadra, aby wyrzucić łodygę jabłka lub pustą kapsułkę po kawie.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: