10 schematów kolorystycznych do aranżacji salonu

Zasady łączenia kolorów od profesjonalistów, 4 podstawowe decyzje w wykańczaniu i dekorowaniu, przegląd 5 błędów podczas korzystania z palety i przegląd głównych niuansów pomogą Ci stworzyć niezrównany projekt wnętrza dla każdego pomieszczenia w domu.

Polina Mielechina

Rozwiązania kolorystyczne, a także kompozycja w aranżacji wnętrz są jednymi z najważniejszych w dekoracyjnym wykończeniu, ponieważ każdy styl ma własną paletę, która charakteryzuje wybrany kierunek, czy to barok, rokoko, hi-tech, neoklasycyzm czy nowoczesny loft. Za pomocą dobrze dobranych odcieni możesz tworzyć niezrównane obrazy artystyczne, które sprawią, że każde pomieszczenie w domu będzie wyjątkowe.

Rodzaje kompozycji kolorystycznych: 4 podstawowe rozwiązania

Projektowanie wnętrz to gałąź o szerokich granicach, która obejmuje znaczący zestaw technik tworzenia harmonijnej przestrzeni we wnętrzu domu lub mieszkania. Jednym z ważnych punktów w dekoracji pokoju jest odpowiednia kolorystyka, którą można wykonać w jednym lub niejednorodnym zakresie. Wysokim wskaźnikiem gustu i profesjonalizmu jest to, że wszystkie pokoje urządzone są w tym samym stylu, a więc w podobnej palecie.

Wydawałoby się, że wszystko jest bardzo proste: weź jeden kolor jako podstawę i wprowadź go we wszystkich oddzielnych obszarach. Oczywiście możesz to zrobić, ale najprawdopodobniej będzie to wyglądać śmiesznie. Ale jeśli weźmiesz pod uwagę niektóre zasady koloru, zgodnie z którymi musisz połączyć niuanse, to obejdzie się bez usług grafika.

4 główne rodzaje kompozycji kolorystycznych w wykańczaniu i dekoracji:

  1. Monochromatyczny – jeden schemat kolorów jest wybierany jako dominujący, kilka dodatkowych jest do niego wybieranych zgodnie z określoną zasadą koloru.
  2. Dwukolorowy – stosowane są dwa kolory podstawowe, które w parze tworzą niekontrastową kombinację, dodaje się do nich również odcienie pomocnicze.
  3. Polar – podstawowa paleta składa się z kontrastujących odcieni, które radykalnie różnią się od siebie.
  4. Multicolor – barw przewodnich może być kilka na raz, najpopularniejszym rozwiązaniem jest wybór dokładnie trzech kolorów we wnętrzu, zwanych triadą.

Aranżacja wnętrza w kolorze głębokiego błękitu jako doskonały wyznacznik mistrzowskiej decyzji artystycznej na rzecz monochromatycznej dekoracji

Dwukolorowy projekt klasycznego wnętrza sypialni w kolorze beżowym i szarym wygląda majestatycznie

Absolutnie dokładne wykorzystanie kolorystyki triady we wnętrzu

Przykład aranżacji wnętrza salonu polarnego w odcieniach czerwieni i błękitu

Uwaga! Głównym pomocnikiem w kolorystyce jest krąg Johannesa Ittena, który został opracowany przez naukowca, który za podstawę przyjął teorię koloru i w wyniku swojej działalności otrzymał szablon do prawidłowego połączenia różnych odcieni.

Zasady łączenia kolorów we wnętrzu: strategia od profesjonalistów

Aby wykończone wnętrze odniosło sukces, projekt kolorystyczny wykończenia dekoracyjnego musi być zgodny z pewnymi zasadami zestawień kolorystycznych. Odgrywają szczególnie ważną rolę w małych mieszkaniach, gdzie wszystko uderza jednocześnie: styl, faktura i oczywiście kompozycja kolorystyczna, która jest tak ważna dla danej okolicy. Za pomocą palety możesz dobrze dostosować przestrzeń: wizualnie zwiększyć jej przestronność, zwiększyć wysokość sufitów, poprawić proporcje itp.

READ
Wnętrze łazienki w szczegółach! Stwórz komfort w każdym zakątku!

Zalecenie! Powszechnie przyjmuje się, że jasne kolory dają objętość. To prawda, więc jeśli mieszkanie jest bardzo małe lub wykonane w formie kawalerki, to biel, jasne pastele i stonowane kolory będą świetnym rozwiązaniem dla nowoczesnego designu.

Profesjonaliści uważają, że w dekoracji nie należy używać więcej niż trzech niuansów kolorystycznych, co sugeruje następującą strategię:

  1. Kolor bazowy – czyli główny lub wiodący. Bezpośrednim celem jest wykonanie go tak, abyś od razu mógł zobaczyć, który odcień jest najbardziej w pomieszczeniu. Z reguły widać go na dużych przedmiotach: ścianach i większości mebli.
  2. Dodatkowy niuans służy wsparciu pierwszego. Przejawia się na akcentującej ścianie, jakiejś części mebli, tekstyliach w pomieszczeniu itp. Może być kontrastowa lub odwrotnie, związana lub bliska liderowi.
  3. Pomocniczy – pełni nieistotną rolę, ale też namacalny. Może być jasny i nasycony, ale jednocześnie zajmować niewielką powierzchnię we wzorze zasłon lub w szczegółach akcesoriów, a także być ozdobą na tapecie lub fotelu z motylami.

Uwaga! Harmonijna kompozycja w idealnym formacie powinna przybrać postać następującej formuły: podstawowy niuans – 60%, dodatkowy – 30%, pomocniczy – 10%.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: