10 schematów kolorystycznych do aranżacji salonu

Zasady łączenia kolorów od profesjonalistów, 4 podstawowe decyzje w wykańczaniu i dekorowaniu, przegląd 5 błędów podczas korzystania z palety i przegląd głównych niuansów pomogą Ci stworzyć niezrównany projekt wnętrza dla każdego pomieszczenia w domu.

Polina Mielechina

Rozwiązania kolorystyczne, a także kompozycja w aranżacji wnętrz są jednymi z najważniejszych w dekoracyjnym wykończeniu, ponieważ każdy styl ma własną paletę, która charakteryzuje wybrany kierunek, czy to barok, rokoko, hi-tech, neoklasycyzm czy nowoczesny loft. Za pomocą dobrze dobranych odcieni możesz tworzyć niezrównane obrazy artystyczne, które sprawią, że każde pomieszczenie w domu będzie wyjątkowe.

Rodzaje kompozycji kolorystycznych: 4 podstawowe rozwiązania

Projektowanie wnętrz to gałąź o szerokich granicach, która obejmuje znaczący zestaw technik tworzenia harmonijnej przestrzeni we wnętrzu domu lub mieszkania. Jednym z ważnych punktów w dekoracji pokoju jest odpowiednia kolorystyka, którą można wykonać w jednym lub niejednorodnym zakresie. Wysokim wskaźnikiem gustu i profesjonalizmu jest to, że wszystkie pokoje urządzone są w tym samym stylu, a więc w podobnej palecie.

Wydawałoby się, że wszystko jest bardzo proste: weź jeden kolor jako podstawę i wprowadź go we wszystkich oddzielnych obszarach. Oczywiście możesz to zrobić, ale najprawdopodobniej będzie to wyglądać śmiesznie. Ale jeśli weźmiesz pod uwagę niektóre zasady koloru, zgodnie z którymi musisz połączyć niuanse, to obejdzie się bez usług grafika.

4 główne rodzaje kompozycji kolorystycznych w wykańczaniu i dekoracji:

  1. Monochromatyczny – jeden schemat kolorów jest wybierany jako dominujący, kilka dodatkowych jest do niego wybieranych zgodnie z określoną zasadą koloru.
  2. Dwukolorowy – stosowane są dwa kolory podstawowe, które w parze tworzą niekontrastową kombinację, dodaje się do nich również odcienie pomocnicze.
  3. Polar – podstawowa paleta składa się z kontrastujących odcieni, które radykalnie różnią się od siebie.
  4. Multicolor – barw przewodnich może być kilka na raz, najpopularniejszym rozwiązaniem jest wybór dokładnie trzech kolorów we wnętrzu, zwanych triadą.

Aranżacja wnętrza w kolorze głębokiego błękitu jako doskonały wyznacznik mistrzowskiej decyzji artystycznej na rzecz monochromatycznej dekoracji

Dwukolorowy projekt klasycznego wnętrza sypialni w kolorze beżowym i szarym wygląda majestatycznie

Absolutnie dokładne wykorzystanie kolorystyki triady we wnętrzu

Przykład aranżacji wnętrza salonu polarnego w odcieniach czerwieni i błękitu

Uwaga! Głównym pomocnikiem w kolorystyce jest krąg Johannesa Ittena, który został opracowany przez naukowca, który za podstawę przyjął teorię koloru i w wyniku swojej działalności otrzymał szablon do prawidłowego połączenia różnych odcieni.

Zasady łączenia kolorów we wnętrzu: strategia od profesjonalistów

Aby wykończone wnętrze odniosło sukces, projekt kolorystyczny wykończenia dekoracyjnego musi być zgodny z pewnymi zasadami zestawień kolorystycznych. Odgrywają szczególnie ważną rolę w małych mieszkaniach, gdzie wszystko uderza jednocześnie: styl, faktura i oczywiście kompozycja kolorystyczna, która jest tak ważna dla danej okolicy. Za pomocą palety możesz dobrze dostosować przestrzeń: wizualnie zwiększyć jej przestronność, zwiększyć wysokość sufitów, poprawić proporcje itp.

READ
20 genialnych sposobów na profesjonalną organizację kuchni

Zalecenie! Powszechnie przyjmuje się, że jasne kolory dają objętość. To prawda, więc jeśli mieszkanie jest bardzo małe lub wykonane w formie kawalerki, to biel, jasne pastele i stonowane kolory będą świetnym rozwiązaniem dla nowoczesnego designu.

Profesjonaliści uważają, że w dekoracji nie należy używać więcej niż trzech niuansów kolorystycznych, co sugeruje następującą strategię:

  1. Kolor bazowy – czyli główny lub wiodący. Bezpośrednim celem jest wykonanie go tak, abyś od razu mógł zobaczyć, który odcień jest najbardziej w pomieszczeniu. Z reguły widać go na dużych przedmiotach: ścianach i większości mebli.
  2. Dodatkowy niuans służy wsparciu pierwszego. Przejawia się na akcentującej ścianie, jakiejś części mebli, tekstyliach w pomieszczeniu itp. Może być kontrastowa lub odwrotnie, związana lub bliska liderowi.
  3. Pomocniczy – pełni nieistotną rolę, ale też namacalny. Może być jasny i nasycony, ale jednocześnie zajmować niewielką powierzchnię we wzorze zasłon lub w szczegółach akcesoriów, a także być ozdobą na tapecie lub fotelu z motylami.

Uwaga! Harmonijna kompozycja w idealnym formacie powinna przybrać postać następującej formuły: podstawowy niuans – 60%, dodatkowy – 30%, pomocniczy – 10%.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: