10 pomysłów na unowocześnienie przestrzeni w Twojej kuchni

Wielu staje przed koniecznością szybkiego i jak najtańszego odświeżenia wnętrza. Taka potrzeba może pojawić się u osób, które od dawna wynajmują niedrogie mieszkanie. Lub tych, którzy wydali wszystkie dostępne środki na zakup własnego mieszkania, odkładając naprawy i zmianę mebli na lepsze czasy. Ci, którzy mieszkają na tymczasowym terytorium, również nie spieszą się z inwestowaniem w tę sytuację. Ogólnie sytuacja jest zwyczajna. Niech to będzie krótkotrwałe, ale teraz chcesz żyć w czystości i komforcie, a nie później.

Czy da się odmienić wnętrze dosłownie za grosz, bez dokonania kompletnego remontu i bez zmiany mebli? Tak i jest na to wiele możliwości. Dziś porozmawiamy o poprawie wyglądu kuchni. Zwracamy uwagę na 16 pomysłów na łatwą, niskobudżetową metamorfozę. Oczywiście połatany nie będzie wyglądał na zupełnie nowy, a stara kuchnia pozostanie stara, ale jeśli podejdziesz do sprawy kreatywnie, z wyobraźnią i błyskiem, możesz osiągnąć doskonały wynik.

Jak odmienić kuchnię bez wydawania dużych pieniędzy?

1. Pomaluj elewacje mebli kuchennych

To nie tylko odświeży drzwi, ukrywając ślady czasu, ale także zmieni kolor na bardziej aktualny/jasny/wesoły.

malowanie starej szafki kuchennej

Do malowania starych elewacji z folii MDF zaleca się najpierw usunąć folię. Aby to zrobić, będzie musiał być dobrze rozgrzany. Następnie płytę MDF należy przeszlifować, przetrzeć suchą szmatką i odtłuścić specjalnym narzędziem. Następnym krokiem jest gruntowanie. Odpowiedni podkład akrylowy do drewna i MDF. Należy kilkakrotnie zagruntować (pozostawić poprzednią warstwę do wyschnięcia), aż powierzchnia płyty MDF stanie się absolutnie gładka w dotyku. Podkład można lekko przeszlifować przed malowaniem. Do malowania nadają się farby akrylowe, które polecane są również do obróbki drewna.

Elewacje powlekane tworzywem sztucznym maluje się w ten sam sposób, ale tworzywa sztucznego (laminatu) nie trzeba usuwać. Jest umyty, dobrze wyszlifowany, ponownie umyty i odtłuszczony. Następnie pojawia się podkład o wysokim poziomie przyczepności, przeznaczony do powierzchni problematycznych (na przykład do szkła i plastiku). Spośród farb lepiej wybrać tę, która jest zalecana specjalnie do mebli.

Drzwi fornirowane należy umyć środkiem odtłuszczającym i wytrzeć do sucha, a następnie przeszlifować. Podkład jest w zasadzie opcjonalny. Farba akrylowa do drewna i metalu nadaje się do barwienia.

READ
Jak i gdzie przechowywać całą swoją biżuterię: 10 kreatywnych sposobów

przeróbka starej kuchni

Wszystkie elewacje po malowaniu muszą dobrze wyschnąć. Lepiej zostawić je w spokoju na kilka dni, a dopiero potem zamontować z powrotem, aby na pewno nie uszkodzić pomalowanej powierzchni (należy pamiętać, że farba stopniowo nabiera wytrzymałości).

malowanie frontów kuchennych i fartucha

remont kuchni bez naprawy i wymiany mebli

2. Zdejmij fronty z szafek górnych, pozostawiając je otwarte

Jeśli drzwi są całkowicie złe, a ramy nadal są niczym, z szafek można pozostawić tylko „pudełka”. To bardzo trafna opcja – czasami nawet nowe kuchnie są zamawiane w podobnym designie.

remont starej kuchni

Wewnętrzne powierzchnie szafek można również malować lub tapetować.

remont starej kuchni

3. Usuń fasady dolnych szafek, zamykając je zasłonami

Zastosowanie „spódnic” zamiast drzwi jest typowe nie tylko dla stylu wiejskiego i rustykalnego, ale także dla nowoczesnego designu (w tym loftu).

jak zaktualizować starą kuchnię bez naprawy i wysokich kosztów

jak poprawić wygląd bardzo starej kuchni

jak poprawić wygląd starego zestawu kuchennego

jak wyremontować bardzo starą kuchnię

4. Wymień niektóre lub wszystkie górne szafki na otwarte półki

Kolejne powszechne rozwiązanie nawet dla nowych wnętrz. Takie miejsca do przechowywania będą kosztować zaledwie grosze, a obszar roboczy stanie się lżejszy i wizualnie lżejszy. Nawiasem mówiąc, półki można zbudować z elementów starych mebli.

remont kuchni bez remontu

remont starej kuchni za rozsądną cenę

jak tanio przebudować kuchnię

5. Udekoruj fasady

Drzwi zestawu słuchawkowego można poddawać nie tylko malowaniu, ale także innym wykończeniom. Na przykład wklej grubą tapetę winylową. Ta metoda jest odpowiednia tylko dla tych szafek, które są usuwane ze zlewu i pieca. Elewacje można również okleić folią PCV lub tkaniną (tkanina jest lakierowana na wierzchu), wyłożone mozaiką, osłonięte deskami itp.

jak zaktualizować starą ścianę kuchni?

renowacja starych mebli kuchennych

jak zaktualizować stary zestaw słuchawkowy

wystrój elewacji kuchennych

6. Zmień uchwyty

Okucia wydają się drobiazgiem, ale bardzo ważnym. Nowe rzeczywiste uchwyty nadadzą staremu zestawowi znacznie bardziej nowoczesny wygląd.

We wnętrzu jednej kuchni można zastosować jednocześnie kilka opcji renowacji. Na przykład: usuń połowę górnych szafek, zawieszając półki; usuń połowę dolnych fasad, zastępując je zasłoną; pomaluj resztę drzwi poniżej i powyżej.

jak zaktualizować starą kuchnię?

7. Wyłożenie starego blatu płytkami lub mozaiką

Zwykle, nawet przy budżetowej renowacji kuchni, blat jest wymieniany na nowy. W końcu koszt blatów z płyty wiórowej laminowanej jest dość niski. Ale jeśli nie chcesz usuwać i wyjmować starej powierzchni, a następnie wnosić i instalować nowej, jest wyjście. Blat, który stracił swój wygląd, może być wyłożony kafelkami lub mozaiką. Tak, nie jest tanio, ale dość szybko. Tak, a płytki do rozwiązania tego problemu można kupić najprostsze, na zapas (resztki).

READ
9 łatwych sposobów na zorganizowanie przestrzeni w domu

remont starej kuchni

Jeśli salda są różne, nie ma problemu. Połączona okładzina jest całkiem do przyjęcia.

8. Pomaluj płytki

Płytki na ścianach i podłodze można pomalować farbą – odświeży to powierzchnię i zmieni kolor. Pisaliśmy o tym szczegółowo w artykule „Jak malować kafelek”.

remont kuchni bez kapitalnego remontu

zaktualizuj fartuch kuchenny

aktualizacja fartucha kuchennego

9. Przykryj fartuch nowym materiałem

Jeśli ściana w miejscu pracy ma bardziej niż opłakany wygląd, możesz ją ukryć za laminowaną płytą wiórową, panelami MDF, arkuszami sklejki, lustrem, klapką itp. Jednocześnie nie jest konieczne usuwanie starego wykończenia fartucha .

jak odmienić kuchnię bez naprawy i zmiany mebli

remont starej kuchni

10. Wklej ścianę w obszarze roboczym tapetą i przykryj szkłem

Szkło hartowane, jeśli nie jest ozdobione nadrukiem fotograficznym, nie jest zbyt drogie. Ten sposób montażu fartucha jest łatwy, czysty i szybki. Jednak stare wykończenie, jeśli jest obecne, najprawdopodobniej będzie musiało zostać usunięte.

budżetowa metamorfoza bardzo zniszczonej kuchni

11. Wklej podłogę płytkami PCV

Istnieją wykładziny winylowe w postaci płytek, których rozmiar odpowiada wymiarom płytek podłogowych. Istnieją jednak również warianty parkietu. Możesz je przykleić bezpośrednio na płytkach lub na deskach. Umożliwi to szybką i bardzo niedrogą aktualizację i przekształcenie podłogi. Oczywiście takie wykończenie nie potrwa zbyt długo, ale jako opcja doraźna na pewno się usprawiedliwi.

tani remont kuchni

remont kuchni w mieszkaniu o niskim budżecie

12. Połóż duży dywan

Nie tak zła wykładzina w kuchni. Są ciepłe i przytulne. A porządek jest łatwy, jeśli w domu jest odkurzacz. Lepiej oczywiście wziąć ciemny dywan, aby plamy (a prędzej czy później pojawią się) nie były tak zauważalne.

kuchnia

Higieniczne dywaniki-maty wiklinowe – można je prać szmatką i mopem, jak zwykłą podłogę.

13. Udekoruj ścianę przy stole jadalnym

Stylowa i wygodna jadalnia może stać się główną ozdobą wnętrza kuchni. Zwróci na siebie uwagę, sprawiając, że wady starej kuchni będą znacznie mniej zauważalne. Na szczęście przekształcenie jadalni jest znacznie łatwiejsze niż praca.

remont kuchni bez dodatkowych kosztów

Szczególną uwagę należy zwrócić na ścianę, przy której znajduje się stół. Jeśli wykończenie w kuchni jest bardzo stare i nie ma możliwości jego zmiany, na pewno trzeba przynajmniej odświeżyć tę ścianę. Nie jest konieczne usuwanie starej powłoki i staranne przygotowanie powierzchni. Nawet na starej tapecie, kafelkach lub farbie można zamontować np. podszewkę, panele, laminat, lustrzane lub szklane panele itp.

READ
Stołek FROST z Ikei: 28 pomysłów na wykorzystanie w Twoim wnętrzu

14. Zmień krzesła do jadalni

To natychmiast zmieni wygląd kuchni (oczywiście na lepsze). Zwłaszcza jeśli wybór pada nie na klasyczne, eleganckie modele, ale na coś nowoczesnego i/lub jasnego.

remont kuchni niskobudżetowej

jak poprawić wnętrze kuchni

15. Wprowadź jasne akcenty

Kolorowe elementy ożywią, nowoczesną i pogodną nawet najbardziej ponurą kuchnię. Ważne jest jednak, aby nie dopuścić do chaosu i nadmiernej różnorodności. Akcenty powinny mieć jeden lub dwa kolory. Liczba jasnych detali również musi być ograniczona. Wszystko jest dobrze z umiarem.

jak poprawić wygląd starej kuchni

Na zdjęciu: pomalowano kafelki na ścianach i podłodze, pomalowano elewacje, wymieniono armaturę, dodano akcenty. Kuchnia wygląda na zupełnie nową.

ekonomiczny remont kuchni w wynajmowanym mieszkaniu

jak poprawić wygląd starej kuchni bez remontu

16. Udekoruj wnętrze

Dekoracyjne drobiazgi zamieniają kuchnię w urocze przytulne gniazdo. Minimalizm jest dobry w drogiej interpretacji, a stare wnętrze musi być odpowiednio udekorowane – nowe elementy wystroju przyciągną wiele uwagi ze starych powierzchni i zużytych przedmiotów.

Na miejscu pojawią się dekoracje ścienne, które ukrywają stare wykończenia (obrazy, plakaty, lustra), kosze i schowki, żywe rośliny (wizualnie odświeżą otoczenie). Jednak nie przesadzaj! Nie pozwól, aby wystrój zaśmiecał Twoją kuchnię.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: