10 pokarmów, które niszczą zęby

Nie wszystkie pokarmy i napoje w naszej diecie są dobre dla zębów. Wiele z nich może przyspieszyć rozwój próchnicy, pogorszyć stan szkliwa, wywołać pojawienie się chorób dziąseł.

dziewczyna uśmiecha sięSłodkie napoje

Cukier zawarty w słodkich napojach zaraz po spożyciu stwarza w jamie ustnej pożywkę dla szkodliwych mikroorganizmów. Bakterie namnażają się szybciej, aktywniej wpływają na tkanki, najpierw tworzą miękką płytkę nazębną, a następnie kamień nazębny. Przy częstym stosowaniu słodkich napojów zmienia się skład śliny, przez co tkanki twarde otrzymują mniej wapnia i ulegają osłabieniu.

Napoje gazowane dają ten sam efekt, ale jest on wyraźniejszy i szybciej. Szczególnie szkodliwe są napoje gazowane w jasnych kolorach: lemoniada pomarańczowa, cola itp.

Świeżo wyciskane soki, napoje owocowe, kompoty mogą pogorszyć stan zębów: kwasy owocowe, cukier agresywnie niszczą szkliwo, prowokując jego demineralizację, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. Nie należy ich całkowicie odmawiać, ale nie zaleca się ciągłego picia słodkich napojów.

Słodycze

Głównymi „wrogami” zębów są cukierki do żucia i karmel. Kawałki toffi lub innych żelków mogą utknąć w przestrzeniach międzyzębowych, przez długi czas stykając się ze szkliwem, powodując przyspieszony rozwój bakterii. Karmel zmienia skład śliny, jeśli zostanie wchłonięty, może powodować próchnicę, odpryski, pęknięcia, jeśli jest żuty.

Suszone owoce są uważane za szkodliwe słodycze. Zawierają dużo cukru, przyklejają się do zębów, zacinają się w przestrzeniach międzyzębowych.

Wyjątkiem jest gorzka czekolada, która jest uważana za korzystną dla zębów ze względu na zawartość polifenoli i flawonoidów. Mają właściwości antybakteryjne, spowalniają powstawanie płytki nazębnej.

kofeina

Napoje zawierające kofeinę (każdy rodzaj kawy, cola, napoje energetyczne) powodują odwodnienie, spowalniają wchłanianie witamin, minerałów (w tym wapnia). Barwią zęby, zmieniają kolor szkliwa, przyciemniają je. Dlatego dentyści kliniki Dentospa nie zalecają picia kawy w dużych ilościach.

Kofeina ma również dobroczynne właściwości: zawiera fluor, działa antybakteryjnie, ale napoje kawowe bardziej szkodzą zębom niż pożytkują. Możesz zastąpić kawę cykorią. Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do picia dużej ilości zielonej herbaty, lepiej przestawić się na herbaty ziołowe.

Oddzwonimy w ciągu 30 sekund

Proste węglowodany

Lepiej całkowicie wykluczyć je z diety: nie przynoszą korzyści ani zębom, ani sylwetce. Żywność zawierająca proste węglowodany to ciasta, biały chleb, makaron, ziemniaki itp. Ziemniaki są również niebezpieczne, ponieważ zawierają skrobię, która rozkłada się pod wpływem śliny, tworząc cukier. W ogóle nie musisz rezygnować z chleba. Zamiast białego pieczywa wystarczy kupić czarne pieczywo, rzadziej używać ziemniaków i nie smażonych.

READ
Mężczyźni uciekają od kobiet z takimi nawykami! Zobacz, czy ty też to robisz

Leki i alkohol

Mężczyzna i kobieta uśmiechają się

Niektóre leki i wszystkie napoje alkoholowe zaburzają gospodarkę wodną, ​​powodując suchość w ustach. Zmniejsza się wydzielanie śliny, przestaje stale myć zęby, czyścić je, nasycać szkliwo minerałami. Suchość w jamie ustnej sprawia, że ​​dziąsła są podatne na urazy i stany zapalne, które mogą prowadzić do chorób przyzębia. Szczególnie szkodliwe są słodkie napoje alkoholowe: likiery, wina. Do wysuszenia, gdy są używane, dodaje się działanie cukru, kwasów. Czerwone wino dodatkowo plami szkliwo.

Prażone nasiona i orzechy

Świeże orzechy i nasiona mogą być nawet przydatne, ale podczas obróbki cieplnej większość cennych substancji ulega zniszczeniu. Zamiast witamin powstają kwasy tłuszczowe, aminokwasy, szkodliwe substancje. Cząsteczki nasion i orzechów mogą utknąć w przestrzeniach międzyzębowych, pod linią dziąseł. Jeśli ktoś często gryzie nasiona, rani, ściera szkliwo na zębach. Nie można nazwać użytecznymi i pękającymi twardymi orzechami. Jeśli nie możesz obejść się bez takich przekąsek, lepiej ugotować je samodzielnie, smażąc, aby pozostały surowe w środku.

Wszelkie gorące i zimne potrawy

Niebezpieczne z gwałtownym spadkiem temperatury, w wyniku którego szkliwo może pęknąć. Szkodliwe mikroorganizmy gromadzą się w mikropęknięciach. Pęknięcia rozszerzają się z czasem, prowadząc do odprysków lub ubytków. Gorące napoje i pokarmy są dodatkowo niebezpieczne dla błony śluzowej. Jej regularne oparzenia mogą wywołać pojawienie się zapalenia jamy ustnej. Połączenie ciepła i zimna jest uważane za najbardziej niebezpieczne (na przykład, jeśli gorące jedzenie jest popijane schłodzonym napojem).

Mleko

Ze względu na zawartość wapnia jest często uważany za korzystny dla zębów i kości. Ale ta korzyść jest niejednoznaczna: ze względu na zawartość kazeiny kwasowość podczas picia mleka wzrasta tak bardzo, że organizm jest zmuszony użyć własnych zasobów wapnia, aby go znormalizować. Nie trzeba całkowicie odmawiać używania mleka, ale lepiej jest kontrolować jego użycie.

Frytki

Zawierają szybkie węglowodany, które przyspieszają powstawanie płytki nazębnej. Sól, przyprawy pogarszają stan szkliwa. Może uszkadzać dziąsła, jeśli jest często używany. Produkowane są z ziemniaków, czyli skrobi, w której w kontakcie ze śliną rozpada się na cukier.

Kukurydza w dowolnej formie

Surowa lub gotowana kukurydza utknie w przestrzeniach międzyzębowych, pod linią dziąseł. Zawarty w nim cukier przyspiesza pojawianie się płytki nazębnej. Kukurydza w puszkach jest jeszcze słodsza. Popcorn uszkadza szkliwo, może powodować zniszczenie wypełnień, utknąć w przestrzeniach międzyzębowych i pod krawędziami dziąseł.

READ
Który żeński znak zodiaku jest najdroższy dla mężczyzn

włókniste mięso

Podczas żucia włókna mięsne utkną w przestrzeniach międzyzębowych. Szybko się rozkładają, zwiększając liczbę bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej. Za najbezpieczniejsze uważa się gotowane, dobrze upieczone lub duszone mięso.

Młody człowiek uśmiechnięty

Niepożądane jest zbyt częste używanie sosów pomidorowych, ketchupów ze względu na prawdopodobne przebarwienia emalii i działanie utleniające. Sosy słodkie lub kwaśne zmieniają kwasowość śliny. Sos sojowy, ocet balsamiczny powodują lepkość szkliwa, przyspieszają powstawanie płytki nazębnej, barwią zęby na ciemny kolor.

guma do żucia

Dzięki dodatkowi cukru zmienia skład śliny, prowokuje przyspieszone tworzenie się płytki nazębnej. Może być przyczyną zniszczenia lub utraty plomb.

cytrus

Wszelkie owoce cytrusowe zawierają kwas cytrynowy, który powoduje wypłukiwanie wapnia z zębów. Z tego powodu szkliwo może stać się bardziej wrażliwe. Przy częstym stosowaniu kwaśnych owoców cytrusowych na błonach śluzowych i dziąsłach mogą pojawić się obszary podrażnień i stanów zapalnych.

Aby chronić zęby przed szkodliwymi produktami DentoSpas zaleca:

Co jest złe dla zębów

Ogólny stan organizmu związany jest z charakterystyką codziennej diety. Niektóre produkty są szkodliwe dla stanu zębów, mogą nie tylko zmieniać ich kolor, ale również działać destrukcyjnie. Zmniejszenie liczby lub całkowite wyeliminowanie produktów z jadłospisu pozwoli na długo zachować zdrowie szkliwa i dziąseł.

Produkty uszkadzające szkliwo

Aby zapobiec chorobom zębów, konieczne jest podjęcie właściwych środków zapobiegawczych. Bez odpowiednio dobranej i zbilansowanej diety nie da się uratować zębów.

Przedstawiono listę szkodliwych produktów:

  • Słodka woda gazowana

W napojach dominują cukier i duże ilości dwutlenku węgla, które negatywnie wpływają na stan tkanek twardych. Pierwszą oznaką uszkodzenia jest problem zwiększonej wrażliwości zębów na przenoszenie temperatury, kwasowość i inne czynniki mechaniczne. Soda uszkadza całe ciało – wywołuje wzdęcia, zaburza pracę przewodu pokarmowego, podwyższa poziom glukozy we krwi.

  • Słodycze i czekolada

Cukier powoduje żółknięcie szkliwa i jego aktywne niszczenie. Do szczególnie szkodliwych produktów należą:

cukierki do ssania i galaretki.

Przedłużona resorpcja lub żucie prowadzi do miejscowych urazów mechanicznych. Ze względu na glukozę zmniejsza się szybkość wchłaniania wapnia, zaczyna się jego niedobór. Dopuszczalne substytuty to ciemna czekolada w małych ilościach. Zawiera substancje o działaniu antybakteryjnym, które spowalniają powstawanie płytki nazębnej.

READ
Szukam sponsora: zdjęcia młodych utrzymanych kobiet, z których wstydzi się nowoczesnych dziewczyn

Suszone owoce zawierają ogromne ilości cukrów z powodu utraty wilgoci. W produkcie obserwuje się jego maksymalne stężenie – do 60%. Lepka konsystencja produktu powoduje przyleganie drobnych cząstek w trudno dostępnych miejscach. W efekcie długotrwały kontakt kawałka suszu z zębami powoduje rozwój próchnicy.

Pojawienie się pigmentowych plam i częściowe ciemnienie szkliwa jest związane z kawą. Aby zmniejszyć ryzyko powstania plam, po każdej filiżance napoju dokładnie wypłucz usta lub użyj słomki. Rurki pomogą zmniejszyć rozmiar powierzchni styku.

Sacharoza, fruktoza, glukoza i glikogen występują w dużych ilościach w dżemach, wypiekach, białym ryżu, kremach itp. Nadmierna pasja do takich produktów szybko zwiększa masę ciała i niekorzystnie wpływa na stan zębów. Podczas kontaktu ze śliną substancje zawarte w słodyczach zaczynają uwalniać kwasy organiczne. Zwiększone stężenie kwasu mlekowego i cukrów aktywuje procesy demineralizacji.

  • Prażone nasiona i orzechy

Wysoka zawartość minerałów i składników odżywczych, które pomagają wzmocnić dziąsła i szkliwo, nie chroni przed urazami mechanicznymi podczas spożywania produktów. Twarda powierzchnia powoduje pojawienie się mikroskopijnych pęknięć i odprysków, a próby usunięcia łuski przednimi siekaczami szybko rozrzedza szkliwo i powoduje próchnicę.

Szkoda alkoholu, mleka, jagód i owoców

Przedstawiono wtórne szkodliwe produkty:

  • Napoje alkoholowe

Alkohol bez wyjątku ma negatywny wpływ na cały organizm. Profesjonalni degustatorzy często cierpią na erozyjne uszkodzenia jamy ustnej, niezależnie od rodzaju spożywanego alkoholu:

szampany i wina klasyczne;

miesza się z napojami gazowanymi.

Zwiększona kwasowość wywołana składem składników prowadzi do zmiękczenia szkliwa. Oprócz zmniejszenia wydzielania śliny, alkohol powoduje odwodnienie, płytkę bakteryjną i złogi. Odmiany niskoalkoholowe grzeszą zwiększoną ilością cukrów, barwników.

Leki niekorzystnie wpływają na stan jamy ustnej podczas długotrwałej terapii:

antybakteryjne – niszczą korzystną mikroflorę, wywołują pojawienie się plam starczych i żółtego odcienia;

kardiologiczne – powodują proliferację błony śluzowej, choroby dziąseł, stany zapalne i krwawienia;

NLPZ, leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i neuroleptyki są związane ze zmniejszoną produkcją śliny i suchością w ustach.

Pastylki i syropy zawierają niedopuszczalną ilość cukrów.

  • Nagłe zmiany temperatury

Naprzemienne zastępowanie gorących potraw zimnymi prowadzi do ścieńczenia szkliwa i zwiększonej wrażliwości. Oprócz przeczulicy dentyści zauważają pojawienie się mikroskopijnych pęknięć – sprzyjającego środowiska dla patogennych mikroorganizmów.

READ
12 cech, które czynią kobietę niezapomnianą

Negatywny stan zębów związany jest ze spożyciem mleka i późniejszym utlenianiem krwi. W trakcie zwalczania procesów oksydacyjnych jako neutralizator stosuje się wapń. Kwestia zagrożeń i korzyści płynących z produktów jest kontrowersyjna, ale lekarze zalecają stosowanie kompleksów multiwitaminowych w walce z hipowitaminozą.

Rośliny jagodowe i owocowe są źródłem kwasów powodujących korozję warstwy szkliwa. Zapobieganie przebarwieniom zębów naturalnymi pigmentami odbywa się poprzez standardowe czyszczenie. Każdy posiłek powinien kończyć się płukaniem ust.

Poważne szkody wyrządzają chipsy, krakersy i przekąski. Kontakt dwóch stałych powierzchni powoduje powstawanie odprysków, rys, pęknięć. Wady przyspieszają powstawanie złogów i płytki nazębnej.

Aby utrzymać zęby i dziąsła w idealnym stanie, należy ograniczyć spożycie powyższych produktów. Jeśli taka opcja nie jest możliwa, pacjent powinien wypłukać jamę ustną lub oczyścić zęby trzonowe po każdym posiłku.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: