10 nieoczywistych elementów, które naukowcy twierdzą, że przyczyniają się do przedwczesnego starzenia

Najsłynniejszym wielozadaniowcem w historii jest Gajusz Juliusz Cezar. Według traktatów historycznych pogrążył się w kilku rzeczach naraz i wcale się nie zmęczył. Ale jeśli spojrzysz na sytuację, to nie wszystko jest tak przyjemne, jak się wydaje. W końcu to, co jest dostępne dla cesarza z armią sług, jest całkowicie poza zasięgiem „prostej” gospodyni domowej. Na wielozadaniowość ukuto misterny termin – wielozadaniowość, a jeśli lista zadań nie kończy się każdego dnia, nie ma czasu na odpoczynek i trzeba robić jedną, dwie, a nawet trzy rzeczy naraz, to wszystko niewątpliwie będą bardzo męczące dla ciała i wyglądu. Wiadomo, że przy dużym obciążeniu wydajność nie wzrasta, ale przeciwnie, spada o 40%. Można to wytłumaczyć uwalnianiem wolnych rodników, które uszkadzają komórki odpowiedzialne za starzenie się. Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się, musisz ściśle przestrzegać algorytmu i przechodzić od jednej rzeczy do drugiej, ale nie próbuj robić wszystkiego jednocześnie.

nr 2. Słodycze

Słodycze są źródłem endorfin, ale nie wszystko jest takie proste. Oprócz zbędnych kilogramów, zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy, duża ilość słodyczy dodaje lat i przyczynia się do starzenia. Można to wytłumaczyć faktem, że cząsteczki cukru są przyłączone do włókien białkowych komórek. Proces ten nazywamy glikacją i to jest przyczyną utraty zdrowego kolorytu skóry i jej kolorytu, obrzęków, pojawienia się drobnych zmarszczek, zmian w owalu twarzy itp. Oczywiście jest to trudne, czasem niemożliwe, odmówić słodyczy. Aby zachować młodość, nie należy w ogóle wykluczać cukru, ale trzeba ograniczyć jego spożycie.

Numer 3. Brak snu i zmiany snu

Często ludzie, którzy stale żyją w trybie wielozadaniowości, poświęcają sen, aby przekazać raport, obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu, porozmawiać w sieci itp. Wymówki mogą być różne, a jedną z nich jest „słynni ludzie to zrobili”, którzy spali tylko kilka godzin dziennie, mogli, dlaczego ja nie mogę?!” Na przykład Napoleon Bonaparte spał tylko 4 godziny dziennie, ale jak to wpłynęło na jego osobowość i charakter? Można się tylko domyślać, że o jego osobowości, charakterze i zachowaniu w aspekcie chronicznej deprywacji snu napisano nawet kilka prac. Brak snu prowadzi do pojawienia się ciemnych worków pod oczami, co jest jednym z wyzwalaczy przedwczesnego starzenia. Fizjologicznie każdy dorosły potrzebuje 7-9 godzin snu. Wcześniejsze pójście spać jest niezbędne, aby zachować młodość, zwłaszcza jeśli masz objawy braku snu, takie jak niski poziom energii, zmęczenie, wahania nastroju, słaba koncentracja i przyrost masy ciała.

READ
Sześć rzeczy, na które nie ma miejsca przez 30 lat

Złe nawyki

Nr 4. Telewizja do rana

Telewizja, komputer – integralna część życia współczesnego człowieka. Jednak tworzenie telewizora jako tła i robienie interesów to jedno, ale siedzenie godzinami oglądając programy telewizyjne każdego dnia to coś innego. Badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine wykazało, że ci, którzy oglądali telewizję przez ponad 6 godzin dziennie, mieli średnią długość życia o 5 lat krótszą niż ci, którzy nie oglądali telewizji. Jak można to wyjaśnić? Oczywiście nie tylko negatywny wpływ samego ekranu telewizora, ale także szereg innych czynników: nieaktywne siedzenie w jednej pozycji (brak aktywności fizycznej), zaburzenia snu, brak codziennej rutyny itp. I to są czynniki, które nie tylko prowadzą do wczesne starzenie się, ale także nadwaga.

Nr 5. Nieaktywny styl życia

Jest to jeden z najbardziej szkodliwych nawyków, którego konsekwencje są dobrze zbadane: ludzie, którzy spędzają większość dnia siedząc i poruszając się, są zagrożeni rozwojem wielu chorób. Istnieje wiele publikacji naukowych poświęconych konsekwencjom siedzącego trybu życia. Według British Journal of Sports Medicine ludzie, którzy chodzą na siłownię i ćwiczą przez co najmniej 150 minut tygodniowo, żyją średnio o 10-13 lat dłużej niż ci, którzy ignorują sport.

Numer 6. Aktywność słoneczna

Pożądana opalenizna, do której wielu dąży, w rzeczywistości nie jest tak przydatna, jak mogłoby się wydawać. Jest to jeden z agresywnych czynników prowadzących do przedwczesnego starzenia. Dlatego konieczne jest wcześniejsze zadbanie o ochronę – używaj wysokiej jakości filtrów przeciwsłonecznych i rób to poprawnie. Ultrafiolet jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia i jest obecny w powietrzu nawet przy pochmurnej pogodzie i podczas deszczu. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrem SPF 30-50, nakładając je na odsłoniętą skórę, nawet jeśli trzeba iść do sklepu lub wyprowadzić psa.

Złe nawyki

Nr 7. Kosmetyki i ich ilość

Filmy poświęcone mocy makijażu cieszą się dużą popularnością w sieci. Za pomocą „farb” możesz znacznie zmienić wygląd i zamienić „śpiącą brzydką dziewczynę” w królową piękności. Jednak stosowanie dużej ilości kosmetyków, zwłaszcza na bazie oleju w gorącym sezonie, przyczynia się do zatykania porów skóry, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych – dużych bolesnych „pryszczy” lub nawet rozwoju trądziku. Nie wspominając o innych kosmetykach. Balsamy, kremy, produkty higieniczne zawierające substancje zapachowe i alkohol wysuszają skórę, co prowadzi do przedwczesnego powstawania zmarszczek.

READ
Psychologia mężczyzn: jaka kobieta, ich zdaniem, jest rzeczywiście piękna

nr 8. Pozycja do spania

Każdy śpi inaczej: niektórzy, w jakiej pozycji zasnęli, budzą się w tej pozycji, inni kręcą się i przewracają po całym łóżku. Trudno jest kontrolować swoją pozycję do spania, ale musisz zrobić wszystko, aby utrzymać prawidłową pozycję do spania. Spanie na brzuchu, na boku, z twarzą ukrytą w poduszce to czynniki predysponujące do powstawania zmarszczek i przedwczesnego starzenia. Faktem jest, że z wiekiem kolagen wytwarzany jest w mniejszych ilościach, a po przebudzeniu skóra nie jest już wygładzona, nie odbudowuje się, jak w młodości. Eksperci zwracają uwagę, że najlepszą pozycją do spania dla młodzieży są plecy, warto też wybrać pościel satynową (przynajmniej poszewki na poduszki), ponieważ są one najprzyjemniejsze dla skóry i mogą sprawić, że wizyty u kosmetyczki będą rzadsze.

nr 9. Odżywianie i tłuszcze dietetyczne

Odżywianie osób, które starają się schudnąć i utrzymać wagę, może być ograniczone. Zmniejszenie ilości tłuszczu w diecie nie tylko pomoże zachować szczupłą sylwetkę, ale również wpłynie negatywnie na skórę. Dieta powinna zawierać wystarczającą ilość zdrowej żywności będącej źródłem kwasów tłuszczowych, które utrzymują młodą skórę, a także zapobiegają przybieraniu na wadze. Niezbędne kwasy tłuszczowe obejmują Omega-3, -6 i -9, których głównym źródłem są ryby, oleje roślinne, nasiona. Odpowiednie spożycie tych substancji zapobiega pojawianiu się przedwczesnych zmarszczek i poważnych problemów z sercem i mózgiem.

nr 10. Jeśli musisz siedzieć przez długi czas, zrób to dobrze

Jeśli zawód wymaga długiego siedzenia, musisz uważać na plecy. Co to oznacza? Po pierwsze, postawa. Nawyk pochylania się przyspiesza starzenie się całego organizmu. Po drugie, co pół godziny musisz wstać i zrobić rozgrzewkę, to nie tylko spowolni proces starzenia, ale także złagodzi ból.

Tekst: Julia Łapuszkina.

Lekarz stomatolog, konsultant ds. zdrowego żywienia, karmienia piersią, zdrowia dzieci, kobiet i mężczyzn, profilaktyki chorób, zdrowego stylu życia i aktywnej długowieczności.

Zdjęcie: Septian Simon/Unsplash

Okazuje się, że nawet zwykłe rurki koktajlowe i spanie na brzuchu mogą uszkodzić naskórek. Pink wybrała dziesięć najczęstszych codziennych nawyków, które przyspieszają pojawianie się zmian związanych z wiekiem.

Skóra jest największym organem naszego ciała i wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby poprawić jakość samopielęgnacji, można zrezygnować z kilku nawyków, które pogarszają stan skóry.

READ
Ognioodporne i wodoodporne: najsilniejsze znaki zodiaku

Brak snu może prowadzić nie tylko do utraty pamięci i cieni pod oczami. Amerykańscy naukowcy z Hospitals Case Medical Center odkryli, że osoby, które źle śpią, szybciej się starzeją. W badaniu wzięło udział 60 kobiet w wieku od 30 do 49 lat. Po przeprowadzeniu licznych testów eksperci stwierdzili, że ilość snu wpływa bezpośrednio na funkcje ochronne skóry i jej wygląd. „Uczestniczki, które nie miały odpowiedniej ilości snu, wykazywały oznaki przedwczesnego starzenia się skóry (zmarszczki, nierównomierna pigmentacja, zmniejszona elastyczność). Ponadto zdolność ich skóry do samoregeneracji po ekspozycji na słońce została zmniejszona” – wyjaśnia dr Elma Baron.

Zdjęcie: Hernan Sanchez/Unsplash

Spanie na boku lub brzuchu

Ważne jest nie tylko to, ile śpimy, ale także jak. Według badań amerykańskiego chirurga plastycznego Gözela Ansona zmieniamy pozycję około 20 razy w ciągu nocy. Jednocześnie w 65% przypadków ludzie wolą spać na boku. Anson jest pewna: w ten sposób przyspieszamy proces starzenia delikatnej skóry twarzy i szyi. Dzięki dłuższemu kontaktowi z poduszką jest ściśnięta i nie odpoczywa. W młodości „zagniecenia” powstałe rano szybko się wygładzają, ale z biegiem lat stają się głębsze. Aby zachować piękno i młodość skóry, kosmetolodzy zalecają spanie nie na brzuchu lub boku, ale na plecach. W tej pozycji poduszka nie odkształci twarzy. Inną opcją jest zakup satynowych poszewek na poduszki. Ich tkanina dobrze się ślizga i nie napina skóry.

Wielokolorowe tuby koktajlowe nie są tak nieszkodliwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. To nie przypadek, że wiele dużych kawiarni aktywnie odmawia ich używania. Plastikowe „słomki” nie tylko szkodzą środowisku, ale także przyczyniają się do powstawania przedwczesnych zmarszczek wokół ust. Kiedy pijemy napoje przez słomkę, nasze usta są w ciągłym napięciu i nienaturalnie ściśnięte. Ten powtarzalny ruch mięśni nieuchronnie prowadzi do zniszczenia włókien kolagenowych. W efekcie na ustach tworzy się drobna siatka zmarszczek mimicznych. Z tego samego powodu nie zaleca się żucia gumy: wymaga dużej aktywności mięśni policzków.

Zdjęcie: Roman Kraft/Unsplash

Po pierwsze, ze względu na stały nawyk składania ust za pomocą rurki, na skórze tworzą się takie same drobne pionowe zmarszczki, jak przy użyciu „słomek”. Po drugie, usta jako pierwsze otrzymują dawkę nikotyny i toksycznej smoły. Powoduje to zwężenie naczyń krwionośnych i ogranicza przepływ krwi. W efekcie skóra nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych. Na przykład witamina A. Naukowcy z Ohio badali różnice między twarzami osób niepalących i ich palących bliźniaków. Po przeanalizowaniu stanu skóry 79 par braci i sióstr dermatolodzy stwierdzili, że w 57% przypadków palacze wyglądają na starszych. Naukowcy zauważyli, że mają worki pod oczami, wyraźniejsze fałdy nosowo-wargowe i zmarszczki na ustach.

READ
Horoskop dla Wodnika na rok 2023: kobieta i mężczyzna

Odmowa okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony oczu i skóry wokół oczu. Bez nich w słoneczną pogodę musimy ciągle mrużyć oczy. W efekcie skóra jest stale w stanie „zmiętym”, a w kącikach oczu pojawiają się „kurze łapki”. Okulary przeciwsłoneczne ułatwiają dostrzeganie jasnego światła i pozwalają odpocząć oczom, co pozwala uniknąć wczesnego pojawiania się zmarszczek mimicznych. Dodatkowo ich okulary blokują szkodliwe promienie ultrafioletowe, które negatywnie wpływają na delikatną i wrażliwą skórę wokół oczu. Im więcej punktów, tym lepiej. „Właściwy” model powinien ściśle przylegać do obszaru brwi i mieć mocny filtr UV o poziomie ochrony co najmniej 400 nm.

Zdjęcie: Julia Kuzenkov/Unsplash

Niewystarczająca korekcja wzroku

Nawyk mrużenia oczu, niezależnie od obecności jasnego słońca, może wskazywać, że potrzebujesz okularów lub soczewek kontaktowych. Ludzie, którzy często mrużą oczy, jako pierwsi rozwijają zmarszczki mimiczne. Pojawiają się z powodu częstych skurczów i przeciążeń mięśni twarzy. Ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo cienka, pierwsze widoczne fałdy powstają na powiekach. Jeśli mrużysz oczy podczas jazdy, czytania lub przed telewizorem, umów się na wizytę do okulisty. Dobierze odpowiednią optykę lub zaktualizuje wypisaną wcześniej receptę. Nasz wzrok często się zmienia, więc okulary, które pomagały kilka lat temu, mogą nie wystarczyć. Ponadto niepełna korekcja często powoduje pogorszenie wzroku.

Spanie z makijażem nie jest najlepszym pomysłem. Kiedy śpimy, w skórze zachodzą procesy regeneracyjne i odmładzające. A kosmetyki i zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia zatykają pory, przyczyniają się do niszczenia kolagenu w skórze i spowalniają jej regenerację. Jednocześnie najbardziej niebezpieczne są podkłady podkładowe i gęste na bazie olejów. Ale makijaż oczu nie wpływa na powstawanie zmarszczek, ale może powodować podrażnienie błony śluzowej. Jeśli nie chcesz myć twarzy, przetrzyj twarz płatkami kosmetycznymi, zwilżając je wodą micelarną. W takim przypadku lepiej zawsze trzymać je blisko łóżka. Dziennikarka Daily Mail Anna Pursglow przeprowadziła niezwykły eksperyment: przez cały miesiąc nie usuwała makijażu przed pójściem spać. W tym czasie jej skóra postarzała się o 10 lat.

Dużo kawy i słodyczy

Nadużywanie cukru rafinowanego jest ogólnie szkodliwe dla zdrowia, a w szczególności dla skóry. Podczas jego trawienia w organizmie zachodzi proces glikacji, w wyniku którego rozpadają się włókna kolagenowe i elastanowe. Substancje te pomagają skórze oprzeć się prawom grawitacji. Jednak słodycze zmniejszają jego zdolność do samoodnawiania się. W efekcie skóra staje się bardziej sucha, matowa, luźniejsza i bardziej podatna na działanie promieni słonecznych. Staraj się ograniczać ilość słodyczy w swojej diecie i częściej spożywaj pokarmy białkowe. Kolagen znajduje się w wołowinie, kurczaku, rybach i jajach. Negatywnie odbija się na kondycji skóry m.in. duża ilość kofeiny – odwadnia organizm i aktywuje produkcję hormonów stresu.

READ
7 sekretów prawdziwej damy

Zdjęcie: Brooke Lark/Unsplash

Jeśli uważasz, że solarium jest bezpieczniejsze niż słońce, to się mylisz. W jej trakcie skóra narażona jest na kilka rodzajów promieniowania ultrafioletowego. To nie tylko niszczy kolagen i elastynę, ale także powoduje fotostarzenie. Innymi słowy miłośnicy sztucznego opalania znacznie wcześniej rozwijają zmarszczki i plamy starcze, skóra traci elastyczność, staje się sucha i matowa. Zaledwie 10 minut spędzonych w solarium odpowiada około dwóm godzinom spędzonym na słońcu. To nie jedyne niebezpieczeństwo. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że częste wizyty w solarium poniżej 35 roku życia zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka o 75%. Z tego powodu wiele krajów wprowadziło krajowy zakaz korzystania z solariów.

Siedzący tryb życia

Wysiłek fizyczny stymuluje produkcję kolagenu, co znacznie zmniejsza ryzyko przedwczesnych zmarszczek. Według badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców z McMaster University, ćwiczenia mogą nie tylko zachować młodość skóry, ale także odwrócić proces starzenia u osób, które zaczynają ćwiczyć w późniejszym wieku. Specjaliści zaprosili 29 kobiet i mężczyzn w wieku 20-84 lata. Połowa uczestników ćwiczyła trzy razy w tygodniu, reszta mniej niż raz. Naukowcy zbadali skórę na pośladkach, która jest najmniej wystawiona na działanie słońca. Wyniki pokazały, że u osób bardziej aktywnych okazał się on zauważalnie cieńszy, naskórek jest zdrowszy, a skóra właściwa gęstsza.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Trendy w modzie
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: