10 mądrych rad dla osób w wieku 40 lat od ponad XNUMX lat

10 najlepszych lekcji życia dla 40-latków od XNUMX-latków

Tło materiału, który dziś prezentujemy, jest imponujące. Kilka tygodni po swoich 37 urodzinach pisarz i przedsiębiorca Mark Manson (markmanson.net) skontaktował się z ponad 30 obserwującymi jego bloga, aby podzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi w wieku od 40 do XNUMX lat. Łącząc wszystkie odpowiedzi, Mark ma imponującą zbiorową mądrość.

Na prośbę odpowiedziało ponad 600 osób, z których wiele przesłało szczegółowe odpowiedzi na kilku arkuszach. Analizując je, Mark, nie bez zaskoczenia, odkrył, że 5-6 wskazówek jest wciąż słyszanych przez różnych ludzi i w takiej czy innej formie pojawia się setki razy. Podobno to te kilka myśli najdokładniej opisuje, co dzieje się z osobą, która wymieniła swoją czwartą dekadę.

Poniżej znajduje się 10 najlepszych wskazówek z 600 listów wysłanych do Marka, głównie w formie bezpośrednich cytatów. Niektórzy podawali swój wiek i nazwisko, niektórzy chcieli pozostać anonimowi.

1. Zacznij oszczędzać na starość już teraz, bez zwłoki

„Żyłem do trzydziestki, nie myśląc o niczym, ale po trzydziestce trzeba zrobić duży skok finansowy. Oszczędności emerytalne nie powinny być odkładane na półkę. Musisz nauczyć się rozumieć, jak działają takie rzeczy jak ubezpieczenie, plan emerytalny i kredyt hipoteczny, ponieważ teraz ten ciężar spoczywa na twoich barkach.

Najważniejszą radą, która była obecna dosłownie w każdym wysłanym liście, było, aby od razu przystąpić do budowania swojego finansowego dobrobytu, aby zacząć oszczędzać na starość.

Aby to zrobić, czytelnicy zasugerowali podjęcie następujących działań:

– Niech Twoim głównym zadaniem będzie jak najszybsza spłata wszystkich długów i pożyczek.
– Stwórz osobisty finansowy “fundusz stabilizacyjny” – tysiące ludzi zostało pozbawionych środków do życia z powodu problemów zdrowotnych, procesów sądowych, rozwodów, problemów biznesowych itp.
– Wydaj część każdej wypłaty na szybką spłatę kredytu lub zachowaj ją na koncie oszczędnościowym.
– Powstrzymaj się od błahych zakupów. Nie kupuj domu, dopóki nie zapewnisz sobie najbardziej przystępnych warunków pożyczki lub kredytu hipotecznego.
Nie inwestuj w to, czego nie rozumiesz. Nie ufaj maklerom giełdowym.

2. Już teraz zacznij dbać o swoje zdrowie

„Twój umysł myśli, że jest 10-15 lat młodszy niż rzeczywisty wiek twojego ciała. Twoje zdrowie pójdzie szybciej, niż myślisz, a nawet tego nie zauważysz”.

Wszyscy wiemy, jak zadbać o własne zdrowie. Wiemy, jak dobrze się odżywiać, jak dobrze spać, ćwiczyć i tak dalej. Ale, podobnie jak w przypadku oszczędności emerytalnych, opinia starszych jest zawsze zgodna: bądź zdrowy i bądź zdrowy na starość. Prawie każdy, kto wziął udział w ankiecie, powiedział to, mówiąc o tym samym – to, co robisz ze swoim ciałem, ma efekt kumulacyjny. Twoje ciało nie załamuje się nagle jednego dnia, stopniowo rozpada się niezauważalnie z biegiem lat. W ciągu następnych 10 lat powinieneś spowolnić tę destrukcję.

Nie mówimy o banalnej radzie „jedz więcej warzyw”. Pacjenci chorzy na raka, osoby po zawale serca i udarach, diabetycy i nadciśnienie, osoby z bólem stawów i przewlekłym bólem, wszyscy mówią to samo:

„Gdybym mógł wrócić i zacząć od nowa, zacząłbym zdrowo się odżywiać i ćwiczyć bez przerwy. Potem znalazłem dla siebie wymówki, ale nie wyobrażałem sobie konsekwencji.

READ
14 rzeczy, które powinieneś powiedzieć swoim dzieciom

3. Nie obcuj z ludźmi, którzy źle cię traktują.

„Naucz się odmawiać ludziom, działaniom i zobowiązaniom, które nie mają żadnej wartości w twoim życiu”.

Po telefonach, aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne i finansowe, najczęstsza rada osób po czterdziestce była dość interesująca: chcieliby cofnąć się w czasie i nałożyć więcej ograniczeń na swoje życie osobiste, aby spędzać więcej czasu z dobrem. ludzie.

Co dokładnie miały na myśli?

„Nie toleruj ludzi, którzy nie traktują cię dobrze. Kropka. Nie toleruj ich dla zysku finansowego. Nie toleruj ich z powodów emocjonalnych. Nie toleruj ich dla dobra swoich dzieci lub własnego”.

„Trzymaj przeciętnych ludzi z dala od przyjaciół, pracy, miłości, związków i życia”.

Zwykle ludzie pokonują własne ograniczenia, ponieważ trudno im zranić uczucia innych ludzi lub wpadają w pułapkę chęci zmiany drugiej osoby, jak ona lub sprawienia, by poczuli się lepiej ze sobą. To nigdy nie działa. W rzeczywistości to nawet pogarsza sytuację. Jak mądrze zauważył jeden z czytelników: „Egoizm i interes własny to dwie różne rzeczy. Czasami trzeba być okrutnym, żeby być miłym”.

W wieku XNUMX lat świat wydaje się otwarty, pełen możliwości, a brak doświadczenia sprawia, że ​​trzymają się ludzi, nawet jeśli na to nie zasługują. Ale trzydzieści kilka lat nauczyło się już, że dobre relacje są trudne do zdobycia, że ​​na świecie zawsze jest wystarczająco dużo ludzi, z którymi można się zaprzyjaźnić, więc nie ma powodu, aby marnować czas na ludzi, którzy nie będą nas wspierać na naszej życiowej ścieżce .

4. Bądź miły dla tych, na których Ci zależy.

„Tragedie zdarzają się w życiu każdego człowieka, w kręgu rodziny i przyjaciół każdego. Bądź osobą, na którą możesz liczyć w takich czasach. Myślę, że przepaść między trzydziestoma a czterdziestoma latami to dekada, kiedy tobie i twoim bliskim zaczyna się dziać mnóstwo gówna, o którym możesz nawet nie myśleć. Rodzice umierają, współmałżonek umiera lub oszukuje, dzieci się rodzą, przyjaciele się rozwodzą… lista jest nieskończona. Prawdopodobnie nie masz pojęcia, jak bardzo możesz komuś pomóc w takim momencie, po prostu będąc z nim, słuchając, bez osądzania.

W związku z tym, wzywając do wzmocnienia osobistych granic przed tymi, których nie chcemy wpuścić do naszego życia, wielu czytelników radzi spędzać więcej czasu z tymi przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy są naprawdę blisko ciebie.

5. Nie możesz osiągnąć wszystkiego na świecie – skup się na tym, w czym jesteś naprawdę dobry.

„W życiu wszystko opiera się na kompromisach. Poświęcasz jedną rzecz, aby zdobyć drugą, a nie możesz połączyć obu. Zaakceptuj to.”

„Dwudziestolatkowie są pełni marzeń. Są pewni, że mają cały czas na świecie. Ja sam, po dwudziestce, miałem wiele złudzeń co do mojej strony – że stanie się tylko jedną z wielu aktywności. Skąd mogłem wiedzieć, że będę musiał spędzić większość następnych dziesięciu lat, stając się całkiem kompetentnym w tej dziedzinie? A teraz, gdy zdobyłem niezbędne kompetencje, mam ogromne zalety, kocham to, co robię, więc dlaczego miałbym to wszystko rezygnować na rzecz czegoś innego?

READ
Ponad 20 fajnych przedmiotów, które będziesz chciał od razu kupić

Jednym słowem: ostrość. Możesz osiągnąć więcej w życiu, jeśli skupisz się na robieniu jednej rzeczy bardzo, bardzo dobrze.”

Inny czytelnik: „Radziłbym mojemu byłemu ja, aby skupił się na 1-2 celach / pragnieniach / marzeniach i ciężko nad nimi pracował. Nie rozpraszaj się.”

I jeszcze jedno: „Musisz pogodzić się z tym, że nie możesz zrobić wszystkiego. Aby osiągnąć cokolwiek w życiu, trzeba wiele poświęcić.”

Niektórzy czytelnicy zwracali uwagę, że większość ludzi wybiera swoją karierę na przełomie lat dwudziestych i jak wiele dokonanych wyborów, ten często okazuje się błędny. Odkrycie tego, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy i co sprawia nam przyjemność, zajmuje lata. Ale lepiej jest skupić się na swoich podstawowych mocnych stronach i zmaksymalizować je rok po roku, niż być w połowie tak dobrymi w czymś innym.

„Powiedziałbym mojemu XNUMX-letniemu sobie, aby odłożył na bok to, co myślą inni ludzie i zidentyfikował moje naturalne mocne strony, moją pasję, a następnie zbudował wokół tego swoje życie”.

Dla niektórych osób będzie to kosztować duże ryzyko nawet po trzydziestce. Może to oznaczać zniszczenie kariery, którą budowali już 10 lat życia, utratę poziomu dochodów, na jaki pracowali i do których są już przyzwyczajeni. Co prowadzi nas do sedna.

6. Nie bój się podejmować ryzyka, wciąż możesz się zmienić.

Chociaż do 30 roku życia większość ludzi uważa, że ​​powinni trzymać się wybranej ścieżki, nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa.

„W ciągu ostatnich 10 lat widziałem, jak ludzie najbardziej żałują swojej decyzji o pozostawieniu wszystkiego takim, jakim jest, mimo że uważali to za złe. To takie szybkie dziesięć lat życia, które zamieniają dni w tygodnie, tygodnie w lata. A w wieku 40 lat znaleźli się w środku kryzysu wieku średniego, nie robiąc absolutnie nic, aby rozwiązać problem, o którym byli świadomi 10 lat temu.

„Najbardziej żałuję, że tego nie zrobiłem”.

Wielu zauważyło, że społeczeństwo wymaga od nas „decydowania” do 30 roku życia – o karierze, stanie cywilnym, sytuacji materialnej itp. Ale to nieprawda. W rzeczywistości dziesiątki wysłanych wiadomości dosłownie błagały, aby społeczne oczekiwania „dorosłej osoby” nie powstrzymywały Cię przed podejmowaniem ryzyka i zaczynaniem od nowa.

„Niedługo skończę 41 lat i powiem sobie trzydziestoletniemu sobie: nie powinieneś dostosowywać swojego życia do ideałów, w które nie wierzysz. Żyj własnym życiem, nie pozwól nikomu nim sterować. Nie bój się postawić wszystkiego na szali, masz moc tworzenia wszystkiego od nowa.”

Wielu czytelników połączyła decyzja o zmianie kariery po trzydziestce i późniejsza poprawa ich życia. Jeden z nich rzucił wysoko płatną pracę inżyniera wojskowego i został nauczycielem. Dwadzieścia lat później nazywa to najlepszą decyzją swojego życia. Kiedy zadałem mamie pytanie, otrzymałem odpowiedź: „Chciałbym móc myśleć bardziej nieszablonowo. Twój ojciec i ja wymyśliliśmy coś w rodzaju planu, żeby zrobić jedną rzecz, potem drugą, potem trzecią, ale patrząc wstecz, zdaję sobie sprawę, że w ogóle nie powinniśmy tego robić. Zbyt wąsko ocenialiśmy nasze życie i trochę tego żałuję”.

READ
11 trików na organizację przestrzeni w kuchni

„Mniej strachu. Mniej strachu. Mniej strachu. W przyszłym roku skończę 50 lat i właśnie nauczyłem się swojej lekcji. W wieku 30 lat strach był trującą siłą napędową mojego życia. Miało to niesamowicie negatywny wpływ na moje małżeństwo, karierę, poczucie własnej wartości. Przyznaję się do zamartwiania się tym, co ludzie o mnie mówią. Myślałem, że może mi się nie udać. Martwiłem się o konsekwencje. Gdybym mógł znów żyć tym razem, częściej podejmowałbym ryzyko”.

7. Musisz nadal wzrastać i rozwijać się

„Masz dwa atuty, których nie możesz zastąpić: ciało i umysł. Większość przestaje się rozwijać i pracować nad sobą po 20 roku życia. Większość trzydziestolatków jest zbyt zajęta, by martwić się o własny rozwój. Ale jeśli jesteś jednym z nielicznych, którzy kontynuują naukę, rozwijają swój sposób myślenia i dbają o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, w wieku 40 lat będziesz o lata świetlne przed swoimi rówieśnikami. »

Jeśli ktoś może się zmienić w wieku trzydziestu lat – i powinien to robić dalej – musi popracować nad sobą, aby stać się lepszym. Wielu czytelników skomentowało, że ponowne usiąść w wieku trzydziestu lat jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobili. Niektórzy zapisali się na kursy i seminaria. Niektórzy rozpoczęli swoją działalność po raz pierwszy lub przeprowadzili się do innego kraju. Niektórzy zaczęli spotykać się z psychologiem lub praktykować medytację.

„Twoim celem numer 1 powinno być stanie się lepszą osobą, partnerem, rodzicem, przyjacielem, współpracownikiem itp. Innymi słowy, rozwijaj się jako osoba”.

8. Nikt nie rozumie, co robi. Przyzwyczaić się do tego

„Jeśli jeszcze nie umarłeś – psychicznie, emocjonalnie lub społecznie – nie możesz przewidzieć swojego życia na 5 lat naprzód. Nie pójdzie tak, jak oczekujesz. Przestań więc wierzyć, że możesz planować z wyprzedzeniem, przestań się martwić o to, co się teraz dzieje, ponieważ wszystko i tak się zmieni, i przezwycięż pragnienie kontrolowania kierunku swojego życia. Na szczęście możesz zaryzykować i nic nie stracić – nie możesz stracić tego, czego nigdy nie miałeś. Poza tym poczucie straty jest efektem refleksji, które z czasem słabnie.

Jedną z lekcji, których nauczyłem się, gdy skończyłem 20 lat, było to, że nikt tak naprawdę nie wie, co robi. Sądząc po listach od czterdziestolatków, ta zasada nadal działa w późniejszym życiu – w rzeczywistości działa na zawsze.

„Większość z tego, co teraz uważasz za ważne, za 10 czy 20 lat będzie wyglądać zupełnie nieważnie i nie ma w tym nic złego. Nazywa się to „rozwojem”. Po prostu staraj się nie brać siebie zbyt poważnie przez cały czas”.

„Pomimo poczucia nietykalności, które towarzyszyło ci w tej dekadzie, nie wiesz, co się stanie – i nikt nie wie. Choć martwi tych, którzy trzymają się trwałości i bezpieczeństwa, daje wolność, gdy uświadomisz sobie prostą prawdę: wszystko się ciągle zmienia. W końcu mogą nadejść naprawdę żałobne czasy. Nie uciszaj bólu i nie unikaj go. Smutek pojawia się w życiu każdego człowieka, jest konsekwencją otwartej i namiętnej duszy. Doceniam to. Przede wszystkim bądź miły dla siebie i innych, ponieważ życie to piękna podróż, która staje się coraz lepsza”.

READ
Paprocie ogrodowe: jak rosnąć i gdzie kupić

„Mam 44 lata i chciałbym poinformować moje trzydziestoletnie ja, że ​​do czterdziestego roku życia moje życie będzie wypełnione głupimi rzeczami, różnymi, ale głupimi… A więc trzydziestoletni ja, don nie oceniaj mnie z góry. Nadal nic nie wiesz. I to jest dobre.”

9. Zainwestuj w swoją rodzinę – warto

„Spędzaj więcej czasu z bliskimi. Wraz z wiekiem zmieniają się twoje relacje, a dokładnie to, jak się zmienią, zależy od ciebie. Twoi rodzice zawsze będą cię widzieć jako dziecko, dopóki nie pokażesz im, że jesteś niezależną osobą dorosłą. Wszyscy się starzeją. Wszyscy umierają. Wykorzystaj wyznaczony czas na budowanie właściwych relacji i cieszenie się życiem rodzinnym.

Zostałem zasypany listami rodzinnymi i ogłuszony ich mocą. Rodzina to nowy, wielki temat naszej następnej dekady życia, który zaczyna nas dotykać po obu stronach. Twoi rodzice się starzeją i musisz pomyśleć o tym, jak będziesz się z nimi komunikować jako osoba dorosła. Musisz też pomyśleć o zbudowaniu własnej rodziny.

Większość zgadza się, że konieczne jest pozostawienie w przeszłości wszelkich skarg i problemów rodzicom i nauczenie się, jak z nimi współdziałać. Pewien czytelnik napisał: „Jesteś za stary, by winić rodziców za jakiekolwiek własne niedociągnięcia. W wieku 20 lat możesz po prostu uciec z domu. W wieku trzydziestu lat jesteś dorosły. Na serio. Bądź ponad nim.”

Wtedy przed każdym z nas pojawia się pytanie: mieć dziecko czy nie?

„Nie masz czasu. nie masz pieniędzy. Najpierw musisz zrobić karierę. To zakończy twoje zwykłe życie. Przestań. Dzieci są świetne. Dzięki nim jesteś lepszy we wszystkim. Zmuszają cię do przekraczania własnych granic. Sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Nie zwlekaj z posiadaniem dzieci. Jeśli nie dotrwałeś do 30, teraz jest na to czas. Nigdy tego nie pożałujesz.”

„Właściwy” czas dla dzieci nigdy nie nadejdzie, ponieważ nie wiesz, co to jest, dopóki nie spróbujesz. Jeśli masz dobre środowisko małżeńskie i rodzicielskie, staraj się mieć je jak najwcześniej, przyniesie ci to wiele radości.

Zgoda między małżonkami wydaje się być najważniejszą rzeczą, na której opiera się małżeństwo, pod warunkiem, że masz zdrowe relacje z właściwą osobą. Jeśli nie, zob. pkt 3.

Ale co ciekawe, podobnych liter jest wiele:

„W ciągu ostatnich 10-13 lat nauczyłem się tylko tego… bary, kobiety, plaże, drinki, kluby, wycieczki do innych miast, bo nie mam żadnych obowiązków poza pracą… Oddałbym każde wspomnienie tego wszystkiego za dobra kobieta, która naprawdę by mnie pokochała. a może rodzinę. Dodam, że lepiej naprawdę dorosnąć i mieć rodzinę niż odnosić sukcesy w pracy. Nadal trochę cieszę się życiem, ale czasami na następnej imprezie czuję się jak facet, który po ukończeniu szkoły wraca do szkoły (jak postać Matthew McConaugheya w filmie Dazed and Confused). Wokół mnie ludzie się zakochują i budują relacje. „Wszyscy” moi rówieśnicy są teraz żonaci i to wielu więcej niż raz! Bycie singlem przez cały czas brzmi fajnie dla wszystkich moich żonatych przyjaciół, ale nikt nie powinien wybierać tej ścieżki w swoim życiu”.

READ
Prawdziwe oblicze dziewczynek według znaków zodiaku

Powiedziałabym sobie, żeby przestać szukać księcia na białym koniu i być wdzięczna za bycie w związku z miłym, mądrym facetem, któremu naprawdę na mnie zależy. Teraz jestem singlem i wygląda na to, że jest już za późno, aby coś z tym zrobić.

Z drugiej strony kilka listów wyrażało przeciwny pogląd:

„Nie czuj się zobowiązany do posiadania rodziny i dzieci, jeśli nie chcesz. To, co uszczęśliwia jedną osobę, nie uszczęśliwia wszystkich. Postanowiłem zostać singlem bez dzieci i nadal żyć pełnym i szczęśliwym życiem. Rób to, co dla ciebie najlepsze”.

Wnioski: Chociaż rodzina nie jest czymś, co jest absolutnie niezbędne do szczęścia, większość uważa, że ​​rodzina jest zawsze warta wysiłku, jaki w nią wkładają, oczywiście pod warunkiem, że związek jest zdrowy i harmonijny.

10. Bądź dla siebie miły, szanuj siebie

„Bądź trochę samolubny i każdego dnia rób dla siebie coś dobrego, co miesiąc coś innego i co roku coś wspaniałego”.

Ten punkt rzadko się wyróżniał w listach od czytelników, ale był obecny prawie w każdym z nich: traktuj siebie lepiej. Prawie każdy powiedział to w takiej czy innej formie. Nie ma nikogo, kto troszczy się o ciebie lub myśli o tobie tak bardzo jak ty. Życie jest ciężkie, więc naucz się kochać siebie teraz, bo później będzie trudniej.

Wielu używało starego frazesu: „Nie marnuj energii na małe rzeczy w życiu”. Sześćdziesięcioletni Eldrie mądrze zauważył: „Stojąc w obliczu kolejnego wyzwania, zadaj sobie pytanie, czy wynik będzie miał znaczenie za 5 czy 10 lat? Jeśli nie, poświęć na to kilka minut i idź dalej”. Większość czytelników zgadza się z prostą zasadą akceptowania życia takim, jakie jest, ze wszystkimi jego niedoskonałościami.

Co prowadzi nas do ostatniego cytatu Martina (58 lat):

«Kiedy skończyłem 58 lat, mój tata powiedział mi, że chciałbym mieć XNUMX lat, ponieważ w wieku XNUMX lat myślisz, że wiesz wszystko, w wieku XNUMX lat zdajesz sobie sprawę, że nie, a w wieku XNUMX lat możesz w końcu się zrelaksować i po prostu zaakceptować rzeczy takimi, jakimi są. W wieku XNUMX lat chcę powiedzieć, że miał rację.»

Przetłumaczone przez zasób adme.ru

PS Na liście mailingowej (pomarańczowy formularz w prawym górnym rogu) zawsze jest więcej materiałów na temat samorealizacji, rozwoju zawodowego i osobistego!

Co tydzień rozmawiamy o czasie i jego niuansach, o tym, jak uwolnić swój potencjał, o efektywności osobistej, biorąc pod uwagę współczesną rzeczywistość, a nie abstrakcyjne koncepcje, schematy i stereotypy. Zapisz się, aby otrzymywać aktualne, wybrane i przydatne informacje. Bez spamu i reklam. w interesach.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: